Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa im. W. Reymonta w Coniewie jest położona na południowym krańcu gminy Góra Kalwaria, w powiecie piaseczyńskim województwa mazowieckiego.
  • Historia szkoły w Coniewie sięga lat trzydziestych XX wieku.
  • Pierwsze wzmianki o działalności Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Powszechnej w Coniewie pojawiają się w 1936 roku. W tym czasie zajęcia dla ponad 300 uczniów z okolicznych wsi odbywały się w izbach wynajętych w prywatnych domach oraz drewnianych barakach.
  • Pierwszy szkic projektowanego budynku siedmioklasowej szkoły w Coniewie został przedstawiony do rozpatrzenia Zarządowi Gminy Czersk w maju 1939 roku.
  • 27 lipca 1939 roku Urząd Wojewódzki w Warszawie ostatecznie zatwierdził plan budowy szkoły. We wrześniu 1939 miały rozpocząć się prace budowlane, jednak wojna zniweczyła plany prężnie działającego Komitetu Budowy Szkoły. Zgromadzone przed wojną materiały zostały rozgrabione przez okupanta a teren całej gminy bardzo zniszczony.
  • 4 lipca 1945 roku Gmina Czersk wystąpiła do Urzędu Województwa Warszawskiego o przydzielenie materiałów na budowę szkoły i udzielenie stosownych kredytów.
  • 12 października 1957 roku Powiatowa Rada Narodowa w Piasecznie wydała orzeczenie w sprawie organizacji szkoły ogólnokształcącej stopnia podstawowego w Coniewie gromada Czersk, powiat Piaseczno. Do obwodu szkoły włączono miejscowości: Szpruch, Coniew, Królewski Las, Podgóra, Borki, Pęcław, Ludwików, Jurandów, Bogdaniec, Podosowa, Potycz.
  • Nowy budynek szkoły ostatecznie został wybudowany w 1959 roku.
  • 30 marca 1999 roku uchwałą Rady Miejskiej w Górze Kalwarii powołano Zespół Szkół Publicznych w Coniewie, w którego skład weszła Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum.
  • Od 15 kwietnia 2003 roku szkoła nosiła nazwę Zespółu Szkół w Coniewie o następującej strukturze organizacyjnej: Szkoła Podstawowa w Coniewie z oddziałem przedszkolnym oraz Gimnazjum w Coniewie. Do obwodu Zespołu włączone były miejscowości: Coniew, Borki, Królewski Las, Pęcław, Podosowa, Podgóra, Potycz, Jurandów, Szpruch, Linin.
  • W latach 2007 – 2008 budynek szkoły i sala gimnastyczna zostały poddane gruntownemu remontowi w całości sfinansowanemu przez Gminę Góra Kalwaria. Szkoła otrzymała nowy wizerunek, nowe instalacje, system grzewczy oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe i wyposażenie na najwyższym poziomie, które sprawiają że uczniowie uczą się w nowoczesnych, bezpiecznych warunkach. Od roku 2010 na terenie przyszkolnym znajduje się plac zabaw utworzony w ramach projektu "Radosna szkoła".
  • 26 stycznia 2010 Uchwałą Rady Miejskiej w Górze Kalwarii - Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Coniewie nadano imię Władysława Reymonta. Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru odbyła się 9 października 2010.
  • Po reformie systemu oświaty z 2017 roku placówka przekształciła się w 8-klasową szkołą podstawową. Ostatni absolwenci ukończyli gimnazjum w 2018 r.
  • Obecnie w szkole jest zatrudnionych 21 nauczycieli i 6 pracowników administracji i obsługi.
  • Na podstawie Uchwały nr X/65/2019 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 marca 2019 r. obwód szkoły obejmuje obecnie miejscowości: Coniew, Królewski Las, Linin, Pęcław, Podgóra, Podosowa, Potycz.

• W szkole funkcjonuje oddział przedszkolny dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.
  • Nauka w klasach I-VIII odbywa się w systemie jednozmianowym.
  • Budynek jest wyposażony w 9 sal lekcyjnych, salę oddziału przedszkolnego, salę gimnastyczną, wielostanowiskową pracownię komputerową z dostępem do intenetu, gabinet pomocy psychologiczno-pedagogicznej, gabinet pielęgniarki, świetlicę, bibilotekę, a także szatnię i przebieralnie dla uczniów.
  • Świetlica pracuje w godzinach 6.45 - 16.30.
  • Szkoła posiada nowoczesne boisko piłkarskie z bieżnią i skocznią do skoku w dal.
  • Na terenie szkoły znajdują się dwa palace zabaw oraz drewniana altana.
  • Zapewniamy bezpieczny pobyt na terenie placówki, w szkole funkcjonuje monitoring.
  • Posiadamy sale wyposażone w nowoczesny sprzęt - w pracowniach znajdują sią tablice multimedialne oraz ciekawe pomoce dydaktyczne dostosowane do wieku uczniów i specyfiki przedmiotu. W każdej sali znajdują się szafki dla uczniów.
  • Mało liczne klasy stwarzają komfortowe warunki do nauki, dzięki czemu każdy uczeń jest tu zauważany i doceniany.
  • Rozwijamy uzdolnienia i zainteresowania, otaczamy troską uczniów mających trudności w nauce.
  • Zapewniamy stałą opiekę psychologa, pedagoga i logopedy.
  • Nasza kadra to specjaliści i nauczyciele z doświadczeniem i pasją, otwarci na potrzeby każdego dziecka, stwarzający w szkole miłą i przyjazną atmosferę.
  • Zapewniamy edukację na najwyższym poziomie, pozwalającą kontynuować naukę w renomowanych szkołach ponadpodstawowych. Świadczą o tym wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych.
  • Pielęgnujemy tradycje i zwyczaje oraz pamięć o historii naszej Ojczyzny.
  • Szkoła bierze udział w licznych projektach oraz realizuje programy, m.in.: "Owoce i warzywa w szkole", "Produkty mleczne w szkole".
  • Jesteśmy otwarci na współpracę z rodzicami.
  • Śledzimy losy absolwentów, którzy zawsze z sentymentem odwiedzają naszą szkołą.